Jak uczyć się języka?
Rozpoczynając naukę języka angielskiego należy zdać sobie sprawę z tego, że opanowanie jakiegokolwiek języka wymaga od uczącego się poważnego wysiłku.

Nauczenie się najczęściej używanych zwrotów i krótkich zdań, potrzebnych np. podczas podróży, jest rzeczą dość łatwą. Ale jeśli chce się opanować podstawowy zasób słów i poznać strukturę gramatyczną - elementy języka niezbędne w życiu codziennym oraz będące podstawą do dalszej nauki języka - trzeba uzbroić się w wytrwałość i systematyczność.

Należy zatem pamiętać, iż podstawową kwestią jest przyjęcie do wiadomości, że język obcy to nie tylko określona wiedza do przyswojenia. Język obcy to przede wszystkim opanowanie określonych umiejętności lub kompetencji, które trzeba wyćwiczyć.

Systematyczny udział w zajęciach jest rzeczą fundamentalną. Prowadzący zajęcia zadba o wystarczające uaktywnienie każdego z kursantów. Należy również pracować indywidualnie powtarzając materiał językowy wprowadzony i utrwalany na zajęciach. Samo odsłuchiwanie dialogów jest nieocenionym ćwiczeniem, ponieważ symuluje naturalną sytuację, gdzie jesteśmy otoczeni przez rodzimych użytkowników języka. Pozwala ono osłuchać się z nowymi zwrotami, które utkwią nam w pamięci (podobnie jak melodia puszczana kilka razy dziennie w radiu). Do innych najbardziej popularnych ćwiczeń domowych na niższych poziomach należą mechaniczne ćwiczenia gramatyczne, analizowanie ze zrozumieniem krótkich tekstów użytkowych, analizowanie dialogów z jednoczesnym czytaniem ich zapisu oraz pisanie krótkich wypowiedzi pisemnych. Na wyższych poziomach, szczególnie podczas przygotowywania się do egzaminu, praca indywidualna wydaje się równie ważna co udział w zajęciach, jeśli nie ważniejsza.

Pamiętajmy też, że lepiej pracować częściej choć krócej - najlepiej codziennie, choćby przez kilkanaście minut.


Komentarze

Popularne posty